Татарстан Росреестры хәбәр итә: дәүләт пошлинасын ничек дөрес түләргә?

2019 елның 15 мае, чәршәмбе

Билгеле булганча, күчемсез милеккә хокукларны һәм аның белән алыш-бирешләрне дәүләт теркәвенә алганда юридик яктан әһәмиятле гамәлләр кылган өчен РФ Салым кодексы нигезендә дәүләт пошлинасы каралган. Әгәр ул түләнгән яки дөрес түләнмәгән икән, Росреестр документларын караудан башка кире кайтарырга тиеш. Шуның белән бәйле рәвештә Татарстан Росреестры дәүләт пошлинасын түләү, артык түләнгән дәүләт пошлинасын кире кайтару тәртибе турында искә төшерә, шулай ук аның күләмен кайсы очракларда киметергә һәм түләүдән азат ителә, дип искә төшерә.

Дәүләт пошлинасын түләү тәртибе:

Түләү документларында дәүләт органына мөрәҗәгать иткән дәүләт пошлинасы нәкъ менә түләүче тарафыннан түләнеп, аның вәкиле тарафыннан түләнергә тиеш.

Игътибарга!

Мөрәҗәгать итүчеләрнең игътибарын дәүләт һәм муниципаль түләүләр турында дәүләт мәгълүмат системасында дәүләт пошлинасын түләү турында мәгълүмат һәм түләү турында документ булмаса, хокукларны дәүләт теркәвенә алу турында гариза белән бергә күрсәтелмәгән булса, документлар каралуга кабул ителми һәм кире кайтарыла. Күрсәтелгән тәртип дәүләт пошлинасы тулы күләмдә түләнмәгән очраклар өчен дә кагыла.

Дәүләт пошлинасы күләме:

Физик зат шәхси ярдәмче, дача хуҗалыгын, яшелчәчелек, бакчачылык, шәхси гараж яки шәхси торак төзелешен алып бару өчен билгеләнгән җир кишәрлегенә хокукларны рәсмиләштергән өчен яки мондый җир кишәрлегендә төзелгән күчемсез милек объекты 350 сум күләмендә дәүләт пошлинасы каралган.

Әгәр җир кишәрлегеннән «шәхси торак төзелеше» нән тыш файдалану рөхсәт ителгән булса, бу очракта физик зат өчен дәүләт пошлинасы 2000 сум тәшкил итәчәк.

Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына үзгәрешләр кертү өчен, шул исәптән, кызыксынган затның гаризасы тәкъдим ителгән очракта, хокукка ия булучылар турындагы белешмәләргә дә дәүләт пошлинасы түләнергә тиеш: физик затлар өчен – 350 сум, оешмалар өчен – 1000 сум.

Игътибарга!

Казанда түләнгән дәүләт пошлинасын кире кайтару мәсьәләләре буенча гражданнарны кабул итү Казан шәһәре, Авангардная урамы, 74 нче йорт, 2 нче подъезд, 10 нчы тәрәзә адресы буенча үткәрелә.

Искәрмә!

Дәүләт пошлинасыннан азат итү хокукына ия физик затларның һәм оешмаларның аерым категорияләре исемлеге Россия Федерациясе Салым кодексында язылган (333.35 статья).