Татарстан Росреестрында «Урман амнистиясе" турында

2019 елның 7 августы, чәршәмбе

ТР буенча Росреестр идарәсендә «Урман амнистиясе»турындагы законны куллану буенча ведомствоара эш төркеменең чираттагы утырышы булды. Чарада Татарстан Росреестры, Кадастр палатасы, урман хуҗалыгы министрлыгы, Идел буе федераль округы буенча Урман хуҗалыгы департаменты вәкилләре һәм башкалар катнашты.  Утырыш кысаларында физик һәм юридик затларның мөрәҗәгатьләре каралды.

Исегезгә төшерәбез, "Урман амнистиясе» турындагы законны тормышка ашыру кысаларында, Росреестрның ТР буенча идарәсе каршындагы дәүләт реестрларында тәңгәл килмәүләрне бетерү өчен, махсус ведомствоара эшче төркем эшли, анда сорауларны судка кадәр тәртиптә хәл итү өчен кызыксынган затлар мөрәҗәгать итә ала (Казан, Авангард ур., 74).

Хәзерге вакытта Татарстанда 5 меңнән артык җир кишәрлеге исәпләнә, аларның чикләре урман белән кисешкән.

Республика урман фондында ике реестрда булган участокларның гомуми мәйданы 313 мең гектардан артык.

"Урман амнистиясе» гамәлдә булган вакыт эчендә Татарстанда урман кишәрлекләре чикләрен кисүнең 138 очрагы бетерелгән, аларның 39 һәм 99ы теркәү органы инициативасы буенча төзәтелгән.

Закон нигезендә, урман реестры күчемсез милек реестры белешмәләренә 2023 елның 1 гыйнварына кадәр туры китерелергә тиеш.