«Туган илең турында дөньяга сөйлә»VI Халыкара конкурсы

2024 елның 4 апреле, пәнҗешәмбе

«Балалар һәм яшьләрне үстерү һәм тәрбияләү инновацион үзәге» АКБО Дәүләт Думасының Хезмәт, социаль сәясәт һәм ветераннар эшләре буенча комитеты, Россиянең тышкы эшләр министрлыгы ДИП, Россотрудничество, Роспатриотүзәк, «рус дөньясы» Фонды, Мәскәү дәүләт педагогия университеты белән берлектә «дөньяга үз Ватаның турында сөйлә»VI Халыкара конкурсын үткәрә. Конкурс Президент грантлары Фонды ярдәме белән «Россия балалар һәм яшьләр күзләре белән» проекты кысаларында уза.
"Туган илең турында дөньяга сөйлә" - балаларны һәм яшьләрне патриотик тәрбияләүгә, Ватан һәм чит ил балалар һәм яшьләр арасында Россия мәдәниятен һәм кыйммәтләрен саклап калу гаранты буларак, Россиягә карата хөрмәтле мөнәсәбәт формалаштыруга, милләтара дуслык мөнәсәбәтләрен үстерүгә юнәлдерелгән конкурс. Конкурс кысаларында катнашучылар үзләре өчен иң кызыклы вакыйгаларны, традицияләрне, туган илләренең истәлекле урыннарын сайлыйлар һәм алар турында чит илләрдәге ватандашларына һәм яшьтәшләренә видеоролик форматында яки чит телгә мәҗбүри тәрҗемә ителгән текст бите-презентация форматында сөйлиләр.
Узган V Халыкара «туган илең турында дөньяга сөйлә» конкурсына Россиянең 89 төбәгеннән, шул исәптән яңа территорияләрдән һәм 34 илдән 5 719 бала үз эшләрен тәкъдим итте. Конкурс уздырылган вакыт эчендә катнашучылар Россиянең 89 төбәгеннән һәм 52 чит илдән 10 500дән артык эш җибәргән.
Алдан сайлап алынган барлык конкурс эшләре конкурс битләрендә социаль челтәрләрдә бастырыла. Иң яхшы эшләр Россия мәдәниятен һәм традицияләрен чит илләрдә алга сөрү өчен кулланыла, шулай ук эре дәүләт мәйданчыкларында күрсәтелә.
Конкурста ике номинация (текст бите презентация һәм видеоролик) һәм дүрт яшь категориясе тәкъдим ителгән. Катнашу өчен яшь һәм башка чикләүләр юк.
Җиңүчеләрне Эксперт советы һәм почетлы Жюри конкурс сайлап алуыннан үткән эшләрне чагыштырма анализлау нәтиҗәләре буенча бәяләүнең критерийларына ярашлы рәвештә билгели. Конкурсның мактаулы жюри составына м.в. Захарова (ДИП Тим), д. в. Поликанов (Россотрудничество), и. в. Радько (роспатриотүзәк) һәм башкалар керә.
Конкурсның һәр номинациясендә беренче, икенче һәм өченче урыннар бирелә. Жюри карары буенча конкурсның Гран-при лауреатлары билгеләнергә мөмкин. Шулай ук конкурс лауреатлары билгеләнә (Россия турында 150 иң яхшы эш).
Конкурс нәтиҗәләре буенча барлык катнашучылар электрон сертификатлар, остазлар электрон Рәхмәт хатлары, ә җиңүчеләр дипломнар һәм истәлекле призлар ала. Җиңүчеләрнең барысы да дәүләт һәм җәмәгать эшлеклеләре катнашында Мәскәүгә бүләкләү тантанасына чакырыла.
Эшләр 2024 елның 10 апреленә кадәр сайтта кабул ителә www.youthy.ru. конкурс шартлары турында тулырак мәгълүмат положениедә бирелә. Эшләрне төзер алдыннан методик киңәшләр белән танышырга киңәш итәбез.  Бөтен дөньяга туган илегез турында сөйләгез!