"Земский доктор" программасы ярдәмендә мин үз язмышымны таптым!

2024 елның 24 апреле, чәршәмбе

"Мин һәрвакыт табиб булырга хыялландым. Әти-әнием табиблар, икесе дә КДМУның педиатрия факультетын тәмамладылар һәм балачактан ук миңа медицинага мәхәббәт тәрбияләделәр. Ләкин авылга эшкә китү турында минем уйларым да юк иде!",- дип уртаклаша Югары Ослан үзәк район хастаханәсе баш табибы урынбасары Дана Искәндәр кызы Хөсәенова.
2012 елда, ординатурадан соң ук, чыгарылыш кичәсендә Татарстанның сәламәтлек саклау министры, Ул вакытта Айрат Зәки улы Фәррахов, «Земский доктор»программасын игълан итә. 2012 елда авылга федераль программа буенча барырга әзер табибларның беренче дулкынын җыялар.
"Мин уйламадым, бу программа миңа бик ошады. Югары Услонга китә һәм район хастаханәсендә табиб эпидемиолог булып эшли башлый.
Программа буенча миңа шунда ук ИЖС өчен участок бүлеп бирделәр һәм бер үк вакытта баш табиб урынбасары вазифасын биләргә тәкъдим иттеләр»
"Иң мөһиме, бу программада катнашырга ризалашып, мин алтын билет алдым дип әйтергә була: минем шунда ук вазифам да, йортым да, иң мөһиме, яраткан тормыш иптәшем дә барлыкка килде»
Бәхетле никахта Дана Искәндәровнаның ике баласы туа, тиздән гаилә яңа йортка күченергә планлаштыра.
"Авылда эшләү бик кызык, күпләр уйлаганча күңелсез түгел. Ә» Земский доктор «программасы, ул» сәламәтлек саклау " милли проекты кысаларында тормышка ашырыла, бу яшь табиб өчен бик яхшы старт. Тәҗрибә һәм шул ук вакытта дәүләт ярдәмен алу мөмкинлеге!»
«Земский доктор» программасы башланганнан бирле Югары Ослан үзәк район хастаханәсендә 20дән артык табиб эшкә урнашкан.