Югары Ослан муниципаль районы территориясендәге мәдәни мирас объекты

2020 елның 7 августы, җомга

Бүген без сезгә Югары Ослан муниципаль районы территориясендәге мәдәни мирас объекты - Юматово авылындагы Преображение чиркәве турында сөйләргә телибез.

Өчъяруслы колокольнялы ике катлы таш гыйбадәтханә 1823 елга төзелгән. Н. И.Геркен Е. А. Баратынскийның кызы Зинаидага өйләнә. Чиркәү сводлары астында алар җирләнгән дә - бу турыда истәлек тактасы сөйли. Икенче каттагы төп престол – Господняны үзгәртеп кору хөрмәтенә, ә икенче каттагы җылы эшләр - Изге Ана иконасының «Живоносный Источник» һәм изге Петр, Мәскәү Митрополиты исеменә багышлана.

Юмат авылы ХІХ-ХХ гасыр башында танылган Геркен дворян гаиләсенә нигез салына. 1882 елда майор Владимир Федорович Геркен акчасына кыңгырау чыңының дүртенче ярусы төзелә.

1835-1839 һәм 1873-1891 елларда гыйбадәтханәдә хезмәт иткән рухани Иван Петрович Паленин (1804-1891), Казан духовный академиясен тәмамлаган бөтен Свияжски өязендә танылган. Бу-таләпләр өчен түләнмәгән диярлек һәм хәерчеләргә үз мөлкәтен биргән, ныклы крестьяннарның мәнфәгатьләрен якларга һәм вәгазьләрдә алпавытларның рәхимсезлеген фаш итәргә курыкмаган аскет иде.