«Милли мультfest» Республика балалар кинофестивале

2020 елның 2 декабре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Президенты каршындагы татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре комиссиясе инициативасы белән социаль проектларга ярдәм фонды, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән Министрлыгы, Казан дәүләт мәдәният институты, «Татарстан – Яңа Гасыр» телерадиокомпаниясе» акционерлык җәмгыяте катнашында «Милли мультfest»Республика балалар кинофестивале оештырылды.

Фестиваль Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов ярдәме белән үткәрелә
2020 елның 1 ноябреннән 2021 елның 26 апреленә кадәр.

Кинофестиваль тамашачылар мәдәниятен үстерүгә, анимацион, кыска метражлы уен фильмнары һәм компьютер уеннары аша балаларны һәм яшүсмерләрне рухи, интеллектуаль һәм иҗади баетуга ярдәм итүгә юнәлдерелгән.

Фестиваль номинацияләре:

1.татар телендә анимацион фильмнар.

2.татар телендә балалар өчен кыска метражлы фильмнар

3.компьютер уеннары татар телендә.

Кинофестивальдә 7 яшьтән 17 яшькә кадәрге аерым коллективлар һәм физик затлар – авторлар катнаша ала.

Кинофестиваль 3 этапта узачак:

1. Шәһәр/район турлары Татарстан Республикасы шәһәрләрендә һәм районнарында 2020 елның 1 ноябреннән 2021 елның 30 гыйнварына кадәр үткәрелә.

2. Зона туры (ярымфиналлар) Татарстан Республикасының Территориаль зоналарында 2021 елның 1 февраленнән 15 мартына кадәр үткәрелә.

3. Финал Казанда 2021 елның 26 апреленә кадәр узачак.

Татарстан Республикасының кече шәһәрләре һәм районнарын үстерү максатларында кинофестивальне оештыру комитеты муниципаль районнарда яшәүче сәләтле укучылар фестивалендә катнашу мөмкинлеген карарга тәкъдим итә.

Кинофестивальнең Башкарма дирекциясе булып» Татаркино"дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе тора.

Муниципаль районнарның бурычлары һәм катнашу шартлары кинофестиваль турында нигезләмәдә язылган.

Зона турында катнашу өчен гаризалар 2021 елның 30 гыйнварына кадәр кабул ителә info@tatarkino.ru электрон адрес буенча кабул ителә.

"Милли мультfest "Республика балалар кинофестивале турында нигезләмә Югары Ослан районының барлык белем бирү учреждениеләренә җибәрелде.

Дәүләтшина Г. И., Югары Ослан районы оештыру комитеты рәисе