Югары Ослан муниципаль районы Контроль-хисап палатасының 2020 елгы эшчәнлеге

2021 елның 12 гыйнвары, сишәмбе

Югары Ослан муниципаль районының Контроль-хисап палатасы-тышкы муниципаль финанс тикшерүенең даими гамәлдәге органы. 2020 елда палата тарафыннан алтмыш сигез контроль-аналитик чара үткәрелгән.
Агымдагы елның сентябрь һәм декабрь айларында район заказчылары тарафыннан муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен товарлар, эшләр, хезмәт күрсәтүләрне сатып алу өлкәсендә контракт системасы турында Россия Федерациясе законнарын үтәү буенча эксперт-аналитик чара үткәрелде.
Яңа Рус Мәмәтхуҗасы, Ямбулат, октябрь, Борнаш, Печище авыл җирлекләре башкарма комитетлары, шулай ук «Югары Ослан муниципаль районы авыл җирлекләренең үзәкләштерелгән бухгалтериясе»МКУ бюджетларыннан максатчан һәм нәтиҗәле файдалану буенча планлы тикшерүләр үткәрелде. Канаш, Олы Мәми, Куралово, Соболевское һәм Ямбулат авыл җирлекләренә планнан тыш тикшерү үткәрелде.
Ачыкланган бозуларның гомуми суммасы 29,6 млн. сумнан артык тәшкил итте, аларның күбесе бухгалтерлык исәбен һәм муниципаль милекне файдалануның нәтиҗәлелеге принцибын бозу.
Бюджет учреждениеләре тарафыннан ачыкланган бозуларны бетерү буенча уңай чаралар турында 26,4 млн. сумлык язма җаваплар бирелде.
Тикшерү чаралары материаллары район прокуратурасына җибәрелде.
Район прокуратурасы таләбе буенча шулай ук районның мәгариф учреждениеләре тарафыннан акча тотканда бюджет законнарын үтәү буенча тикшерү чаралары үткәрелде.

Югары Ослан муниципаль районы Контроль-хисап палатасы рәисе Л. И. Хөрматуллина