Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 3 мае, дүшәмбе

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне күзәтү идарәсе" ФДБУНӘН килде:
2021 елның 3 май 18 сәгатьтән 4 май 20 сәгатькә кадәр метеорологик күренешләрнең интуциясе турында Консультация-кисәтү
2021 елның 4 маенда төнлә, көндез һәм кич белән Татарстан Республикасы территориясендә һәм кадрлар шәһәрендә урыны белән яшен, көньяктан, көньяк-көнбатыштан исүче җилнең тизлеге секундына 17-22 метрга кадәр җитәргә мөмкин (казаннарда 15-20 м/с).
Әгәр дә Сез велосипедта яки мотоциклда яшенле яңгыр явып китсә, һичшиксез, хәрәкәтне туктатыгыз һәм үз транспорт чарагыздан якынча 30 метр ераклыкта яшен кичерсәгез. Автомобильдә йөрүне дә дәвам итәргә кирәкми, чөнки электроника эшендә хокук бозулар бетерелми. Туктарга, машинаның тәрәзәләрен ябарга һәм ненастье көтәргә кирәк.
Әгәр вакытында яшенле сез ачык урында торасыз, киңәш ителә дәваларга җиргә ("комлы яки ташлы бородина), карар буенча низине. Сезнең янәшәгездә елга, күл яки Буаның булмавы мөһим, чөнки су – Яхшы проводник, ә яшен сугу сулыктан 100 метр радиуста тарала.
Машина йөртүчеләргә юл хәрәкәте вакытында игътибарлы булырга кирәк.
Җәяүлеләргә автотрассалар аша чыкканда һәм алар янында булганда аеруча сак булырга кирәк.
Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе кабул ителә һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай эшләргә.
ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.
Югары Ослан муниципаль районы 101, 112
8(84379) 2-12-40;
8 (84379) 2-11-46 (факс);
8 (84379) 2-17-79 (яки 01)