Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 23 июне, чәршәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә 2021 елның 24 июнендә көндез һәм кич белән урыны белән кыска вакытлы җилнең тизлеге секундына 15-20 метрга кадәр җитәргә мөмкин, урыны белән секундына 23 метрга кадәр көчле җил.

Әгәр дә Сез велосипедта яки мотоциклда яшенле яңгыр явып китсә, һичшиксез, хәрәкәтне туктатыгыз һәм үз транспорт чарагыздан якынча 30 метр ераклыкта яшен кичерсәгез. Автомобильдә йөрүне дә дәвам итәргә кирәкми, чөнки электроника эшендә хокук бозулар бетерелми. Туктарга, машинаның тәрәзәләрен ябарга һәм ненастье көтәргә кирәк.

Әгәр вакытында яшенле сез ачык урында торасыз, киңәш ителә дәваларга җиргә ("комлы яки ташлы грунт), мөмкин булганча, түбәнлектә. Сезнең янәшәгездә елга, күл яки Буаның булмавы мөһим, чөнки су – Яхшы проводник, ә яшен сугу сулыктан 100 метр радиуста тарала.

Машина йөртүчеләргә юл хәрәкәте вакытында игътибарлы булырга кирәк.

Җәяүлеләргә автотрассалар аша чыкканда һәм алар янында булганда аеруча сак булырга кирәк.

Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112»мөрәҗәгать итә аласыз.

Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.