Яңа бина хуҗасы белән эшлекле очрашу

2021 елның 13 октябре, чәршәмбе

Югары Ослан районында 26 мәдәни мирас объекты, шул исәптән 1846 елда рус классицизмы традицияләре буенча төзелгән "Королькова М.С. һәм Баранова А. Н. уллары белән" сәүдә йортының элеккеге су-пар тегермәне бинасы. Тегермәне 1937 елга кадәр эшли, соңрак" Заготозерно "җәмгыяте урнашкан, сугышка кадәр Осаиф курсантлары яшәгән,сугыш елларында Мәскәүдән баржада" Большевик " фабрикасын эвакуацияләгәннәр, икмәк, кәнфит, шикәр, прәннек җитештергәннәр. Хәрби кием тегү, дары фасовкалау цехы да урнашкан. 1949 елда янгын чыкканнан соң бина 50 елга якын торгызылмый.

2000 ел башында бина ике тапкыр шәхси кулларга күчә һәм бинаны торгызырга омтылалар. Хәтта Казанның 1000 еллыгында санаторийны эшләтеп җибәрү планлаштырылган иде. Әмма моңа ирешмәде. Тарихи бина тиешле тәртиптә тотылмаган иде, ташландык хәлдә калды,
12 октябрьдә район башлыгы М.Г. Зиатдиновның бинаның яңа хуҗасы вәкиле белән очрашуы булды һәм бинаны реконструкцияләүдән тыш, ял итү һәм эчке туризм өчен дә җәлеп итәрлек объект булачагына өмет барлыкка килде