Рөстәм Яхинның тууына 100 ел тулуга

2021 елның 15 октябре, җомга

«Мәдәни мохит» Бөтенроссия акциясе кысаларында мәктәп укучылары өчен Татарстанның талантлы композиторы һәм пианисты, СССРның халык артисты Рөстәм Яхинның тууына 100 ел тулуга багышланган музыкаль әңгәмә үткәрелде. Композиторның иҗади мирасы югары сәнгать һәм милли үзенчәлек аркасында Татарстан Республикасының Алтын музыка фондына керде.

Мәктәп укытучылары - Татарстан Республикасының халык артисты Сираҗетдинов М.Ф., Егорихина Т. В., Хөснуллина Ф. И., Галәвиева Д. Т., Шиһабетдинова Г. И. башкаруында композиторның күренекле әсәрләре яңгырады. Музыкаль-теоретик дисциплиналар укытучысы Ф.Б. Захарова талантлы музыкантның тормыш һәм иҗат юлы турында сөйләде.

Яхин 450 дән артык романс һәм җырлар, кантатлар һәм ансамбльләр авторы. «Онытырга сине көчтә түгел» романсы, «шагыйрь», «Дулкын», «Очма, Сандугач»драматик монологы танылган. Шигъри сөйләмне яхшы хис итеп, Яхин һәрвакыт үзе иҗат иткән авторларның— С. Хәким, М. Ногман, А.Ерикеев, Н. Арсланов, М. Хөсәенов, Н. Дәүли, Р. Фәйзуллин, Г. Зәйнәшеваның шәхси манерасын күрсәтергә омтыла. 1993 елда «Туган ягым» патриотик җыры Татарстан гимны булды.

Рөстәм Яхин әсәрләрендә татар фортепиано музыкасы Европа традициясенең профессиональ музыкасы дәрәҗәсенә күтәрелә. Ул тыңлаучыларны гаҗәеп нәзакәтле һәм йомшак фортепиано тавышы, уенның рухландырылган һәм шигъри манерасы белән сокландырды. "Аның бармаклары клавишка чак кына кагылып, тиз хәрәкәттә очышлылык һәм гаделсезлек хисен уята...", рояль җанланып, рухның нечкә коралына әверелеп, хәтта иң тынгысыз тыңлаучыларны да таң калдырды", - дип тасвирлады аның уенын Татарстанның танылган музыканты, скрипкачы Шамил Монасыйпов. Композиторның исеме милли тарихның бер өлешенә әверелде.