Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 12 ноябре, җомга

2021 елның 13 ноябрендә Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыны белән көтелә:
- төнлә көчле кар;

- төнлә һәм Көндез күз күреме 1-2 километрга кадәр начараю белән буран, кыска вакытлы 1000 метрдан ким;

- төнлә һәм көндез юлларда бозлавык, кар боткасы.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе киңәш итә:

Буран-карны җил астында җир өсте катламына күчерү.

Аералар поземок, түбән һәм гомуми буран. Түбән буран һәм соңрак төшкән карны яңадан бүлү бара, гомуми буранда, яңадан бүлү белән бергә, болытлардан кар төшә.Ничек гамәлдә вакытында көчле буран
Бары тик аерым очракларда гына биналардан чыгасыз. Ялгыз чыгу тыела. Сообщите гаилә әгъзаларына яки күршеләргә, кая сез барасыз һәм кайчан вернетесь. Автомобильдә зур юллар һәм шосселар буенча гына хәрәкәт итәргә була. Машинадан чыкканда аннан күренеп торудан читкә китмәгез. Юлда тукталып, тревога сигналын өзек тавыш белән бирегез, капот күтәрегез яки антеннага якты тукыма элегез, автомобильдә ярдәм көтегез. Шул ук вакытта моторны вентиляцияне тәэмин итү һәм угар газы белән агулануны булдырмау өчен пыяланы ачу вакытында кабызып калдырырга мөмкин. Әгәр дә сез торак пункттан читтә җәяү йөргәндә ориентацияне югалтсагыз, беренче эләккән йортка керегез, урнашу урынын ачыклагыз һәм, мөмкин булганча, буран беткәнен көтеп калыгыз. Әгәр сезне ташлап китсәләр, качыгыз һәм анда калыгыз. Игътибарлы һәм сак булыгыз белән элемтәдә незнакомыми сезнең кешеләр, чөнки вакытында табигать бәла-казалар кискен арта саны урлау автомобиле, фатир һәм хезмәт урыннары.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.