Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2022 елның 18 гыйнвары, сишәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә 2022 елның 19 гыйнварында төнлә һәм көндез урыны белән көтелә:

- күз күреме 1-2 км га кадәр начараю белән буран;

- секундына 15-20 метр тизлектә көчле җил (Казанда төнлә 18 метрга кадәр);

- юлларда бозлавык, кар көртләре һәм кар боткасы.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе киңәш итә:

Буран-карны җил астында җир өсте катламына күчерү.

Алдан ук җылы әйберләр һәм азык-төлек белән запасланырга кирәк, кәрәзле телефон өчен зарядное җайланма онытмагыз.

Төгәлләштерелгән маршрут һәм якынча килү вакыты турында хәбәр итегез

Сәфәр алдыннан гаилә әгъзаларына, күршеләргә, дусларга төгәлләштерелгән маршрут һәм кире кайтуның якынча вакыты турында хәбәр итәргә кирәк.

Юлда бәла булса, заманча элемтә чараларыннан файдаланырга кирәк – бу коткару бүлекчәләренең җавап бирү вакытын шактый тизләтәчәк.

Коткаручыларга мөрәҗәгать иткәндә урын, аерым билгеләр, машинадагы кешеләр саны, авырулар, балалар бармы, үзләренең һәм якыннарының телефоннарын хәбәр итәргә кирәк. Батарея зарядын экономияләү өчен чаралар күрергә.

Трассада ватылу булса

Выставьте алдында автомобиль һәм аның артында предупреждающие билгеләре, бу мөмкин срубленное агач яки теләсә нинди аерым әйберләр. Әгәр машина эшли икән, вентиляцияне тәэмин итү һәм угар газы белән агулануны булдырмау өчен пыяла ачарга кирәк. Машинаны озак тукталышка яки төнгә куярга кирәк, чыгарылган газлар кабиналар һәм салонның ябык тәрәзәләренә эләкмәсен өчен, җилгә каршы куярга кирәк.

Машина йөртүчеләргә машиналар арасындагы дистанцияне арттырырга, кинәт тоткарлыксыз калырга кирәк. Тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Тоткарлаган вакытта берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал бирде, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен. Автомобильнең техник торышына, бигрәк тә тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә кирәк. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш. Тукталышларда югары күренешле жилет кулланырга.

Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз.

Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.