Югары Ослан районында Татарстан халыклары ассамблеясенең күчмә утырышы узды

2022 елның 29 марты, сишәмбе

Пленар утырыш башланыр алдыннан Президиум әгъзалары балалар сәнгать мәктәбендә һәм «Кояшкай»балалар бакчасында булдылар.

Югары Ослан районы Татарстан халыклары ассамблеясенең быел беренче күчмә утырышын уздыру мәйданчыгы булды. Чараның рәсми өлеше район мәдәният йортында узды.

Моның алдыннан Президиум әгъзалары балалар сәнгать мәктәбендә һәм «Солнышко»балалар бакчасында булдылар. Кунаклар алдында беренче булып «Конфетти» хореография коллективы, җитәкчесе Нина Антонова, Ольга һәм Виктор Киреевлар җитәкчелегендәге «Мирас» һәм «Хромка» гармунчылар ансамбльләре чыгыш ясады. Мәктәпкәчә учреждениедә балалар татар телен белүләрен күрсәттеләр.
Күп санлы делегация урнашкан мәдәният йортына кунакларны ипи һәм тоз белән генә түгел, ә татар, чуаш, әрмән һәм Әзербайҗан халыкларының традицион ризыклары белән дә каршы алдылар. Аларның һәркайсы фойеда милли ризыкларны дегустацияләү, мастер-класслар, халык иҗаты күргәзмәсе белән үз мәдәнияте һәм көнкүреше почмакларын булдырдылар.

Ассамблея Советы Рәисе урынбасары, Совет Башкарма комитеты җитәкчесе Константин Яковлев республика чарасында катнашучыларны һәм кунакларны сәламләде. Ул мәртәбәле кунакларны - Дәүләт Думасы депутаты, РФ Президенты каршындагы милләтара мөнәсәбәтләр советы әгъзасы Илдар Гыйльметдиновны, ТР Президентының эчке сәясәт мәсьәләләре буенча департаментының милли сәясәтне гамәлгә ашыру идарәсе башлыгы урынбасары Евгений Ефимовны тәкъдим итте.

Көн тәртибендәге өченче мәсьәлә-Иннополис университетының чит ил студентлары өчен Социомәдәни программага юнәлдерелгән чараларны гамәлгә ашыру буенча университетны үстерү һәм студентларга ярдәм итү бүлеге җитәкчесе Дарья Костюнина сөйләде.

Дәүләт Думасы депутаты Гыйльметдинов милли сәясәт комитетының эше, чит ил гражданнарын социаль-мәдәни адаптацияләү буенча дәүләт программалары турында сөйләде, шулай ук җәмгыятьтә тынычлыкны һәм татулыкны саклау мөһимлегенә басым ясады.

Татарстан Халыклар дуслыгы йорты директоры Ирек Шәрипов безне «безнең йорт Татарстан» фестивалендә чыгыш ясарга һәм рус халкының мәдәниятен күрсәтергә чакырды. Рус милли-мәдәни берләшмәсе җитәкчесе Ирина Александровская безнең районда борынгы Троица бәйрәмен бәйрәм итү яңадан торгызыла, дип билгеләп үтте. Бу уникаль традиция арттырмыйча гына аның бренды була ала.

Югары Осланлылар горурлана ала торган тагын бер үзенчәлек турында белорусларның Казандагы җәмгыяте җитәкчесе Сергей Маруденко - Россиядә бердәнбер белорус шагыйре Янки Купала музеенда, аны сакларга һәм сакларга кирәк, дип белдерде.

Эш нәтиҗәләре буенча президиум әгъзалары беркетмәгә кертелгән тиешле карарлар кабул иттеләр һәм Югары Ослан халкына кунакчыллыклары өчен рәхмәт белдерделәр. Чара бүләкләү белән тәмамланды. Константин Яковлев Анна Елисейчевага, Гөлгенә Дәүләтшинага, Софья Абгарянга Рәхмәт хатлары тапшырды.