Патрикееводан Титовлар "тимер туй" ларын билгеләп үттеләр

2022 елның 4 ноябре, җомга

65 ел бергә-реаль булмаган дата, аны бик аз кеше бәйрәм итә, ләкин бәйрәм итә.

Мондый озын никах - мәхәббәтнең барлыгына турыдан-туры дәлил. Патрикеевтан Леонид һәм Мария Титовлар моның мисалы.

Леонид Спиридонович һәм Мария Андреяновнаның кечкенә, әмма уңайлы йортында алма төшәрлек тә урын юк-шаяртасызмы, йорт хуҗалары тимер туйларын бергә үткәрәләр, 65 ел! Мондый юбилей гаилә даирәсендә билгеләп үтелә, бернинди бүләкләр дә әһәмияткә ия түгел, бары якыннарының, бигрәк тә балалар һәм оныкларның игътибары һәм яратуы гына мөһим. Алар бүген тантана гаеплеләре янында.

- Менә, кызым, ничек күңелле, ә балалар күпме, карагыз, бу бәхет түгел микән алты оныгыбыз һәм бабабыз белән 11 оныкчыгыбыз бар,-ди горурланып Мария Андреяновна.

Никахлашу тантанасына вак-төяк әзерлек барган арада, йорт хуҗабикәсе тормыш турында сөйли, элеккеге елларын искә төшерә.

Мария Леонид белән оныту мөмкин булмаган шартларда танышкан. Патрики егете күрше Ровенское авылына булачак хатынының өлкән сеңлесе булган кызны озатырга китә. Капка янында Маша очрады һәм егетнең йөрәген селкетте. 1957 елның 4 ноябрендә Титовларның яшь гаиләсе туа. Ир белән хатын башта Леонидның әти-әнисе белән яшәгән, аннары үз йортларын төзегән. Өч бала туды: Татьяна, Николай, Валентин.

Мария Андреяновна 20 ел сыер савучы булып эшләде, аннары хат ташучы булып урнашты. Леонид Спиридонович 45 яшь - механизатор. Техника үзенең биш бармагын белә иде, һәм ул булышмаган гаилә тирәсендә түгел иде. Авылдашлары аңа теләсә нинди сорау белән мөрәҗәгать иттеләр. Титовларның хезмәт сөючәнлеге һәм җанлылыгы көнләшергә мөмкин, алар эшләп тә өлгергәннәр, ял итә дә белгәннәр. Үз балаларын да дөрес тәрбияләгәннәр. Алар лаеклы кешеләр булып үстеләр, яхшы белем алдылар, эштән курыкмыйлар, әти-әниләрен хөрмәт итәләр.

- Балалар-безнең шатлыгыбыз, - диләр юбилярлар. - Алар өчен безгә беркайчан да оят булмады. Ә алар безгә нинди онык һәм оныкчык бүләк иттеләр! Һәр ял көннәрендә килә, бары тик әби генә, Әйе бабай безнең исемебез!

Карахуҗа авыл җирлеге башлыгы Дмитрий Плохов та якташларын котлый. ГХАТ бүлеге җитәкчесе Наталья Кадыйрова тантана гаеплеләренә районның Мактаулы юбилярлар китабында язылырга тәкъдим итә. Бу шундый әһәмиятле юбилейны билгеләп үтүче беренче пар. Яңа өйләнешкән парлар көчле алкышлар астында тимер союзларын үбеп беркетәләр.

Бу сүзләр эчкерсезлек белән гаҗәпләндерә, озак еллар исбатланган нык мөнәсәбәтләрне символлаштыра. Һичшиксез, аның турында барысы да гади булмаган, әмма бар авырлыкларны да җиңеп була. »Кичерә алмасаң, син мәхәббәткә лаек түгел", - дип Җырлый Мария Андреяновнаның иң яраткан җырларының берсендә. Менә ул гаилә бәхетенең сере.