Архив хәбәрләре. Бу кызык

2022 елның 17 ноябре, пәнҗешәмбе

Революциядән соң, кавышу йоласы, җәмгыятьнең иске дини тормышының бер өлеше буларак, яңа хакимият тарафыннан актив эзәрлекләнде. Никах тыелган, традицион туй йолалары юк иде, һәм алар белән бергә боҗра алмашу йоласы. Алтын һәм көмеш бизәнү әйберләре хәзер буржуаз тискәре караш булып саналды.

Әмма 1940 еллар уртасында ук СССР Югары Советы Президиумы никах-гаилә мөнәсәбәтләрен ныгыта торган указ чыгара. Законлы рәвештә бары тик теркәлгән никах кына дөрес дип танылды.

1964 елда РСФСР Министрлар Советы " совет кешеләренең көнкүрешенә яңа гражданлык йолаларын кертү турында» Карар кабул итә. Документ никахлашу тантаналарын һәр җирдә таратуга юнәлдерелгән иде. Боҗралар кабат бирелгән кебек кабул ителә башлады, ләкин инде ул билгеләгән дини үзенчәлекләрсез.

«Беренче тапкыр никахка кергән затларга туй боҗралары өчен компенсация түләүгә акча бүлеп бирү турында»1979 ел, № 477 халык депутатлары район Советы башкарма комитетының октябрь карарының архив битләре белән танышырга тәкъдим итәбез.