Анонслар

2023 елның 24 мае, чәршәмбе

Югары Ослан районының Матюшино авылында ел саен утыз ел дәвамында (1990 елдан) Изге Троица бәйрәме үткәрелә. Бәйрәмне үткәрү датасы православие календаре буенча билгеләнә аны якты Мәсих терелүеннән (Пасха) соң илленче көнне билгеләп үтәләр, шуңа күрә бу вакыйганы шулай ук Илленче көн бәйрәме дип атыйлар. Быел өчлек 4 июньгә туры килә. Бәйрәм кунакларын көтеп торган йола гамәлләре: каенны тасмалар белән бизәү, аңа чәчәкләр үрү. Березка белән хор җырларыннан соң авыл буйлап триумфаль йөреш башлана, ул шулай ук йола җырлары белән озата бара. Матур каенны бөтен авыл тирәли әйләндереп алалар, бу аның халкына бәхет җәлеп итә. Бәйрәм тәмамлангач, агачны Волгага батыралар.

Бу көнне квас фестивален үткәрү яхшы традициягә әверелде, анда районның иҗади берләшмәләрендә катнашучылар да, җирле халык та катнаша. Бәйрәмнең һәр кунагы традицион рус рецептлары буенча пешерелгән квасның берничә сортын татып карый алачак.

Бәйрәмне үткәрү территориясендә «осталар почмаклары» эшләячәк, анда теләгән һәркем ошаган кулдан эшләнгән әйберне сатып алудан тыш, аны үзе дә ясый алачак. Балчык һәм чүлмәкчелек әйберләре, курчак-обереглар, агач савыт-саба һәм балчык уенчыклар һәм сувенирлар ясау, кыр чәчәкләреннән веноклар үтү буенча бушлай мастер-класслар иң зур ихтыяҗ белән файдалана.

Музыкаль программада фольклор һәм иҗат коллективлары чыгышы: «Лад» Халык җыры ансамбле, Казан шәһәре «Вагуда» ансамбле, Казан шәһәре «Не любо-не слушай» фольклор ансамбле, Казан шәһәре «Коляда» фольклор ансамбле, Казан шәһәре Казан дәүләт мәдәният институтының халык хоры, Казан шәһәре «Калинушка» халык