Азык җыю эшләре

2023 елның 26 мае, җомга

Агымдагы елның һава шартларының үзенчәлекләре ашыгыч рәвештә азык җыю эшләрен башларга кирәклеген билгели. Оператив мәгълүматлар буенча, Югары Ослан районының авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе 24.05.2023 елга районда азык культуралары өчен мәйдан 5800 гектар тәшкил итә, аларның күп өлешен күпьеллык үләннәр чәчүлекләре биләп тора.

Авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләре терлекләрне уңышлы кышлату өчен шартлы баш өчен ким дигәндә 40 ц.к.берәмлек әзерләргә тиеш. Моның өчен 6850 тонна әзерләргә кирәк. сенаж, 29206 тн. сенаж, 32504 тонна. силос.

Азыкны вакытында әзерләү өчен һәр машинаның, прицеп техникасының техник әзерлеге мөһим. Бүгенге көндә азык җыю техникасы һәм сенаж траншеяләре әзерләү тәмамлана.