"Тарихың онытсаң – киләчәгең Көньяк»

2023 елның 2 июне, җомга

Флюс Латыфи 1943 елның 3 июнендә Татар АССРның Мөслим районы Мөслим авылында туган.

Флюс Латыфи (Латыпов Флюс Фатыхович) Татарстанда яхшы билгеле язучы һәм публицист, атказанган мәдәният хезмәткәре. Латыйфи татар язучылары арасында беренче булып Румын татарларының халык авыз иҗатына игътибар итә, Чура – батыр тарихи эпосын хәзерге телгә тәрҗемә итә. Аның кайбер повестьлары тарихи, фәнни-фантастик жанрда язылган. Күп кенә китаплар яшьләргә багышланган.

Язучы Латыйфи Ф.ф. тууына 80 ел тулу уңаеннан үзәк район китапханәсе «тарихың онытсаң-киләче юк» (үткәнсез киләчәк юк) китап күргәзмәсен тәкъдим итә. Күргәзмә укучыларны язучының тормышы һәм аның иҗаты белән таныштырачак. Ф.Латыфи әсәрләре үз Ватанының тарихы белән мавыгучы укучыларга кызыклы булачак.