2024 НДФЛ түләү һәм хәбәр итү тәртибе үзгәрә

2024 елның 11 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2024 елның 1 гыйнварыннан салым агентлары (оешмалар һәм шәхси эшмәкәрләр) НДФЛ түләргә һәм исәпләнгән суммалар турында айга ике тапкыр хәбәр итәргә тиеш булачак мондый үзгәрешләр РФ Салым кодексына 27.11.2023 no 539 – ФЗ Федераль законы белән кертелгән.

2024 елның 1 гыйнварыннан салым агентлары бирелгән хәбәрдә агымдагы айның 1 нче көненнән 22 нче көненә кадәр исәпләнгән һәм тотылган НДФЛ суммасын күрсәтәләр һәм агымдагы айның 25 нче көненнән дә соңга калмыйча срок буенча хәбәр бирәләр. Шул ук вакытта исәпләнгән һәм тотылган салым суммаларын агымдагы айның 28 нче көненнән дә соңга калмыйча күчерергә кирәк.

23 нче көннән алып айның соңгы санына кадәрге чорда НДФЛның исәпләнгән һәм тотылган суммаларына карата салым агентлары киләсе айның 3 нче көненнән дә соңга калмыйча хәбәр итә. Шул ук вакытта исәпләнгән һәм тотылган салым суммаларын киләсе айның 5 нче көненнән дә соңга калмыйча күчерергә кирәк.