Язгы кыр эшләрен башкаруга әзерлек буенча районның авыл хуҗалыгы предприятиеләре һәм фермер хуҗалыклары арасында Конкурс

2024 елның 5 апреле, җомга

Югары Ослан муниципаль районында язгы кыр эшләренә әзерлек буенча районның авыл хуҗалыгы предприятиеләре һәм фермер хуҗалыклары арасында конкурс узды.

Комиссия составында: «Татар " ЦАС ФДБУ директоры-Лукманов а.а., Югары Ослан районының авыл хуҗалыгы һәм азык - төлек идарәсе башлыгы - Гөбәйдуллин Р. Г., Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының ИТО АПК бүлеге белгече, бүлек башлыгы - баш дәүләт инженер-инспекторы-Сибгатуллин д. р. һәм Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының УСХиП белгечләре бар иде.

Комиссия әгъзалары хуҗалыкларның техник базасын карадылар, хезмәтне саклау һәм янгын куркынычсызлыгы таләпләренең үтәлешен тикшерделәр , җитәкчеләр һәм механизаторлар белән аралаштылар, алда торган язгы кыр эшләре белән бәйле мәсьәләләрне хөкем иттеләр.

Чәчү сезонының башы инде артта калмый, шуңа күрә аграр предприятиеләр махсус техниканы булачак эшләрне башкаруга әзерләү өчен җитәрлек вакыт бүлеп куялар. Махсус техниканың техник әзерлеген тикшерү бик мөһим аспект булып тора, чөнки аның эшчәнлегенә чәчү алдыннан туфракны эшкәртүнең нәтиҗәлелеге бәйле. Шулай итеп, аграрийлар сезонны кыенлыкларсыз ачу мөмкинлегенә өметләнә алалар һәм киләчәктә узган елга караганда күбрәк уңыш җыялар. Эш барышында авыл хуҗалыгы техникасы югары йөкләнеш кичерә, бу төрле узелларның һәм механизмнарның тиз тузуына һәм сафтан чыгуына китерә, тракторларның техник торышы җентекле контроль таләп итә, һәм техниканың төзеклеге – бу теләк түгел, ә басуда тыныч һәм куркынычсыз эшләү өчен мөһим шарт.  Механизаторларның, слесарьларның һәм хуҗалык белгечләренең тырыш хезмәте нәтиҗәсендә авыл хуҗалыгы техникасы язгы кыр эшләренә тулы күләмдә әзерләнгән.