Милли проектлар мәдәният объектлары инфраструктурасының сыйфатлы үсеш дәрәҗәсен тәэмин итәргә ярдәм итә

2024 елның 5 апреле, җомга

2024 елда авыл мәдәният йортларын капиталь ремонтлау программасында «Татарстан Республикасы Югары Ослан муниципаль районының Коргуза авылында СДКНЫ капиталь ремонтлау»объекты буенча төзелеш-монтаж эшләрен башкару каралган.

Югары Ослан районы Коргуза авылында 1970 елда төзелгән авыл мәдәният йорты урнашкан. Бу авыл Коргузинский авыл җирлегенең үзәк усадьбасы булып тора, ул элек-электән иҗади коллективлары белән дан тота.

Мәдәният йорты, бу авылның барлык халкының җәлеп итү ноктасы. Шуны әйтергә кирәк, Авыл зур, анда даими рәвештә 400 кеше яши, ә җәйге чорда халык саны 700 кешегә җитәргә мөмкин.

Бинага ремонт эшләре төзелгәннән бирле башкарылмаган. Авыл мәдәният йорты директоры Назарова Татьяна Николаевна сөйләвенчә, стеналарны буяудан башка башка бернәрсә дә эшләнмәгән, күп нәрсәгә акча җитмәгән. Яңартылган клубта туган авыл халкы өчен бәйрәмнәр һәм чаралар үткәрү өчен ремонт турында хыял күптән.

Милли проект ярдәмендә клуб капиталь ремонт программасына кертелә. Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2024 елның 17 гыйнварындагы 50-р номерлы боерыгына ярашлы рәвештә, 20,9 млн.сум акча бүлеп бирелгән. Түбәләрне, барлык эчке инженерлык коммуникацияләрен алыштыру, клубның барлык биналарын һәм төп залын чиста бизәү, фасадны ремонтлау, бәдрәф төзү планлаштырыла. «СпецСтройИнжиниринг» ҖЧҖ подряд оешмасы ремонт эшләрен агымдагы елның августына кадәр тәмамларга планлаштыра.

Авылның барлык халкы һәм клуб хезмәткәрләре озак көтелгән ремонтның тәмамлануын көтәләр.