Татьяна Белова: "минем эшемдә азмы-күпме мөһим сораулар юк»

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Татьяна Белова, Югары Ослан поселогы башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары-системалы, оешкан, җаваплы, тәҗрибәле кеше. Эшкә карата мондый мөнәсәбәт аңа һәрвакыт мәсьәләләрне грамоталы һәм оператив хәл итәргә мөмкинлек бирә.

Татьяна Петровнадан кызыксынам: "авыл җирлегендә эшнең төп асылы нәрсәдә, нинди мәсьәләләр иң мөһим?».

- Мөһим яки мөһим булмаган сораулар юк. Проблемаларны чишү игътибар, вакыт, көч таләп итә. Монда һәм хәзер нәрсәдер хәл итәргә мөмкин, башка мөрәҗәгатьләр урынга чыгу белән карала. Кешеләр безгә киләләр, әгәр дә бу сораулар да торак пункт компетенциясендә булмаса. Аңлатабыз, ярдәм итәбез, кая барырга кирәклеген әйтәбез, үзебез сорауларны башлыйбыз. Шулай ук белешмәләр бирәбез, җир кишәрлекләре чикләрен килештерәбез, норматив-хокукый актлар алып барабыз, төзекләндерү, халыкның төрле катламнары белән үзара салым мәсьәләләре буенча эшлибез, гражданнар җыеннарын оештырабыз, берьюлы искә дә алмыйсың. Безгә юрист, икътисадчы булырга, Җир һәм милек мөнәсәбәтләре, хәрби исәп - хисап мәсьәләләрен тикшерергә туры килә, - ди Белова.

Татьяна Петровна 2016 елдан авыл җирлегендә эшли һәм бу елларда шактый тәҗрибә туплаган, шуңа күрә яшь коллегалары аңа ярдәм һәм киңәш сорап мөрәҗәгать итәләр. Бигрәк тә узган елда, торак пунктларда күчемсез милек объектларын инвентаризацияләү буенча зур эш башкарылганда.

Бу эшне районның иң зур торак пунктында, аның составына өч торак пункт, ун СНТ керә, Татьяна Петровнаның тырышлыгы, тәҗрибәсе һәм тырыш эше ярдәмендә тулысынча башкардылар. Ул, безнең үтенечебез буенча, хезмәттәшләренә ярдәм итте. Татьяна кебек кешеләр - җирле үзидарәнең алтын фонды, - ди Белова турында башлык урынбасары Сергей Осянин.

Эштә зур тормыш һәм хезмәт тәҗрибәсе ярдәм итә. 18 яшендә кооператив техникумын тәмамлаганнан соң Югары Осланга юллама буенча килә. 33 ел район кулланучылар берлегендә юрист - консультант булып эшли. Районда куллану кооперациясе системасы юкка чыккач, Татьяна Петровнаны торак пунктка чакыралар.

Эшләгән елларында Белованы берничә тапкыр бүләкләр белән бүләклиләр, алар арасында район башлыгының, Дәүләт Советының һәм ТР Министрлар Кабинетының Рәхмәт хаты да бар. 2022 елда «муниципаль идарә өлкәсендә иң яхшы хезмәткәр» конкурсында ул «авыл (шәһәр) поселогының иң яхшы муниципаль хезмәткәре»номинациясендә җиңүче булды.

Идел буе яңалыгы