Грамоталы язу модалы

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Мондый девиз астында 20 апрельдә рус телен популярлаштыру буенча Тоталь диктант узды, анда безнең районның барлык мәгариф оешмалары катнашты.

Һәр апрельдә дөньяның төрле илләрендә, шул исәптән Россиядә, «Тоталь диктант» дип аталган иҗтимагый инициатива үткәрелә, ул теләгән һәркемгә рус телен белүләрен тикшерергә мөмкинлек бирә.

Акциянең максаты — һәр кеше өчен грамоталы булуның мөһимлеген күрсәтү; рус теле белән шөгыльләнү җиңел түгел, әмма мавыктыргыч һәм файдалы дип ышандыру; русча яза һәм сөйләшергә теләгән яки белгән һәркемне берләштерү.

Быел Халыкара акция үзенең 20 еллыгын билгеләп үтә.

Быел беренче тапкыр «Иннополис мәктәбе» ГАОУНЫҢ 9-11 яшьлек 30 укучысы(3-4 сыйныф) «балалар диктанты»форматындагы программада катнашты.

2024 елда «Тоталь диктант» авторы язучы һәм Журналист Анна Матвеева була. Язучыга «Дятлов Артылышы, яки тугыз сере»романы танылу китерә.  Анна Матвеева берничә әдәби премия лауреаты һәм Зур китап конкурсы финалисты.

Аны сайтта 10 көн алдан теркәп була иде totaldict.ru.

Районның барлык мәгариф учреждениеләрендә Тоталь диктантта катнашу өчен мәйданчыклар оештырылды. Диктантны язуда 283 педагог һәм укучы катнашкан.

Хаталар аз булыр дип өметләнәбез.