"Үсеш ноктасы" - мәктәпнең яңа эш форматы

2024 елның 27 апреле, шимбә

2019 елның сентябреннән «Заманча мәктәп» федераль проекты һәм «Мәгариф» милли проекты кысаларында авыл җирлегендә цифрлы һәм гуманитар, табигый-фәнни һәм технологик профильле «Үсеш нокталары» белем бирү үзәкләре эшли башлады, алар  укучыларны әзерләү сыйфатын арттыруга юнәлдерелгән.
2021 ел-Татарстан Республикасы Югары Ослан муниципаль районының Шеланга урта гомуми белем бирү мәктәбендә «Үсеш ноктасы» мәгариф үзәге оешу кысаларында физика , химия һәм биология кабинетлары ремонтланды һәм яңа җиһазлар белән җиһазландырылды. «Үсеш ноктасы» үзәген булдыру белән укучыларда табигый-фәнни һәм технологик профильле фәннәрне дәресләрдә дә, аннан читтә дә, заманча җиһазлар, аерым алганда, цифрлы универсаль лаборатория кебек фәннәрне өйрәнү мөмкинлеге барлыкка килде.
"Үсеш ноктасы" кебек үзәкне булдыру ике төп мәсьәләне хәл итә:
1)”Химия”, “Физика” һәм “Биология " кебек фән өлкәләре буенча төп гомуми белем бирү программасын үзләштерүче белем бирү оешмасы укучыларының 100% тан да ким булмаган өлешен яңартылган матди-техник базада үз эшчәнлекләре белән колачлау;
2) белем бирү оешмасында укучыларның гомуми контингентыннан өстәмә гомуми белем бирү программалары белән цифрлы, табигый фән, техник профильләрне дәрестән тыш вакытта, шул исәптән дистанцион укыту формаларын һәм челтәр партнерлыгын кулланып, 70 проценттан да ким булмаган күләмдә тәэмин итүне тәэмин итү.
Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, беренче мәсьәлә чыннан да хәл ителгән һәм югарыда санап үтелгән фәннәр буенча яңартылган матди-техник базаны кулланып балаларны колачлау 5-11 сыйныфлардагы балаларның гомуми санының 100% тәшкил итә.
Икенче мәсьәләне хәл иткәндә, колач проценты азрак, әмма «Үсеш ноктасы» өченче ел эшли һәм әле дә алда.
«Үсеш ноктасы» мәгариф үзәгендә эшләүнең катлаулылыгы шунда ки, шәһәрдән аермалы буларак, авыл мәктәбендә төп һәм өстәмә программаларда бер үк балалар һәм аларның 10-15 проценты белем ала, ә безнең бурыч-белем бирү учреждениесендәге барлык укучыларны иҗатка җәлеп итү.
Үзәк эшчәнлеге кысаларында мәктәп эшчәнлегенең бер төре-челтәр үзара бәйләнеше (челтәр партнерлыгы). «Үсеш ноктасы» барлыкка килгәннән бирле безнең челтәр партнеры «Талантлар Университеты»булды. Аның белән тыгыз хезмәттәшлек аша укучыларның белем бирү учреждениесе чикләреннән тыш та үсеш алу мөмкинлеге барлыкка килә.
Күп кенә нәтиҗәләр турында хәзер үк сөйләп була. Университет белән хезмәттәшлек итү нәтиҗәсендә бу еллар дәвамында безнең балалар мондый зур чараларда катнаштылар::
- “Зур чакырулар" Бөтенроссия конкурсының төбәк этабы;
- универсаль цифрлы лаборатория «АгроНити-2022» Бөтенроссия конкурсының республика этабына әзерлек барышында экологик проблемалар белән бәйле уку тикшеренүләрен оештыру өчен кулланылды.
Импровизация (6-9 сыйныфлар), Mediavio командалары (8-9 сыйныфлар) инде өченче ел рәттән Түбән Новгород шәһәрендә уза торган ТехноСтрелка Халыкара фестивалендә катнашалар.
Хезмәттәшлек җәйге чорда да дәвам итә, шул вакыт эчендә мәктәп укучылары Талантлар университетының профильле сменаларында да катнашалар, алар үз үсеше өчен кызыклы күп нәрсә алалар.
«Үсеш ноктасы» ның төп бурычы - авыл укучысына ачылырга мөмкинлек бирү.
Әлбәттә, авылда «Үсеш ноктасы " үзәген булдыру-алга таба зур адым, киләчәккә адым, заманча белем бирү бренды. Инновацион мәйданчык эшләгәндә укучыларыбызның тормышы шактый үзгәрде дип ышаныч белән әйтергә була. Һәр баланың үз ориентирлары бар: "үз үсеш ноктасын" табарга һәм үзенә кызыклы юнәлештә үсеш алырга. Әлеге проект барлык авыл укучыларына да шундый мөмкинлек бирә.