Югары Осланда 50дән артык өлкән сыйныф укучысы автомогоборь буенча конкурста катнашты

2024 елның 18 мае, шимбә

Кичә Югары Ослан урта мәктәбе базасында район урта гомуми белем бирү учреждениеләренең 9-11 сыйныф укучылары арасында автомогоборь буенча альтернатив конкурс узды. Конкурсны район Дәүләт автоинспекциясе һәм «БДД»ДБУ хезмәткәрләре оештырды.

Районда балалар-яшүсмерләр автомобиль мәктәбе филиалы булмаганлыктан, автомобиль йөртү нигезләре этабын үткәрү мөмкин түгел. Шуңа күрә балаларга юл хәрәкәте кагыйдәләре буенча имтихан тапшырырга туры килде. Сынауны районның 55 егете үтте, алар рекордлы срокларда – 20 минут эчендә үттеләр.

Конкурс нәтиҗәләре буенча Юл хәрәкәте кагыйдәләрен белүдә иң яхшы өчлек билгеләнде. Өченче урынны Анастасия Савичева яулады, Семен Козин – икенче, ә җиңүче-Артур Багаутдинов. Алар барысы да файдалы бүләкләр алдылар.

Конкурс ахырында Югары Ослан районында «БДД» ДБУның әйдәп баручы белгече Кристина Миңнуллина балаларга юл хәрәкәте кагыйдәләрен үтәү, яктылык кайтаручы элементларны куллану, индивидуаль мобильлек чараларын идарә итү кагыйдәләре турында искәртте.

"Алда өч айлык мәктәп каникуллары. Күпләрегезне имтиханнар, колледжларга һәм югары уку йортларына керү һәм республика шәһәрләрендә яшәү көтә-билгеләнгән кагыйдәләрне үтәгез, үз тормышыгызны куркыныч астына куймагыз һәм бу җәй куркынычсыз булсын!",- диде мәктәп укучыларына Миңнуллина.