Аеруча кыйммәтле документларны ачыклау буенча эш

2024 елның 26 июне, чәршәмбе

Бүген Югары Осланда «Яшьләр (яшүсмерләр) клубы» МБУ базасында муниципаль архивларда аеруча кыйммәтле документларны ачыклау буенча Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитетының Эксперт - хокукый методик комиссиясенең күчмә зона утырышы узды.

Россия Федерациясе Архив фонды документлары аеруча кыйммәтле, алар даими мәдәни-тарихи һәм фәнни кыйммәткә ия, җәмгыять һәм дәүләт өчен аеруча мөһим.

Законнарга ярашлы рәвештә, дәүләт һәм муниципаль архивлар аеруча кыйммәтле документларны (ОЦД) ачыклау буенча эш алып барырга тиеш.

Чара башланыр алдыннан ветераннар советы рәисе Римма Троицкая кунакларга «безнең Хәтер музее»буенча мавыктыргыч экскурсия үткәрде. Залда хәрбиләрнең шәхси әйберләрен, Әфган сугышында катнашучыдан бүләк ителгән солдат формасын күрергә мөмкин. Үз зонасыннан чын фотолар фотокүргәзмәдә үз урынын алды.

Комиссия утырышында Татарстан Республикасы дәүләт комитетының архив эше буенча эксперт-хокукый методик комиссиясе әгъзалары, Татарстан Республикасы Дәүләт архивы вәкилләре һәм 8 район муниципаль архивлары башлыклары катнашты. Югары Ослан районы исеменнән Югары Ослан муниципаль районы Башкарма комитетының архив эше буенча сектор мөдире Зөһрә Сөләйманова чыгыш ясады.