«Нәфис " фонды Татарстаннан свода һәлак булганнарның гаиләләренә 303 тонна азык-төлек һәм көнкүреш химиясе продуктлары җибәрәчәк

2024 елның 26 июле, җомга

«Нәфис» хәйрия фонды Татарстаннан СВО катнашучыларының гаиләләрен азык-төлек һәм көнкүреш химиясе белән тәэмин итүне дәвам итә. Хәйрия акциясенең икенче этабы старт алды, ул республиканың барлык шәһәрләрен һәм районнарын колачлый. Гуманитар ярдәмнең гомуми авырлыгы 303,5 тонна тәшкил итә. Акцияне гамәлгә ашыруга «Нәфис» фонды 40,4 млн сум акча җибәргән.

Төрле азык-төлек продуктларының һәм көнкүреш химиясенең 69 төргәге ТР СВО катнашучысының гаиләсенең һәр әгъзасы өчен «нәфис» БФ җыелмасына керә. Продукция күләме уртача ярты елга җитәрлек итеп исәпләнгән. Бер гуманитар җыелманың авырлыгы 50,6 кг тәшкил итә.

"СВО һәлак булган сугышчыларының гаиләләренә ярдәм итү-безнең фонд эшендә төп өстенлекләрнең берсе. Бу гаиләләрнең иң авыр вакытта ышанычлы таяныч алуы бик мөһим. Әлбәттә, дәүләт һәлак булганнарның гаиләләре өчен күп кенә түләүләр һәм ташламалар каралган. Безнең фонд, үз чиратында, бу гаиләләрне туклану продуктлары һәм көнкүреш химиясе белән тулысынча тәэмин итәргә карар кабул итте. Һәм без ярдәм һәр адресатка барып җитсен өчен бөтен көчебезне куячакбыз», – ди «Нәфис» БФ гамәлгә куючысы, РФ Дәүләт Думасы депутаты Ирек Богуславский.

Исегезгә төшерәбез, «Нәфис» фонды масштаблы акциясенең беренче этабы ярты ел элек булды: декабрь ахырыннан гуманитар җыелмалар Татарстан шәһәрләре һәм районнары администрацияләре ярдәмендә таратылды.

Гаиләгә тапшырыла торган җыелмалар саны аның әгъзалары санына бәйле. Өч кешедән торган гаилә 3 җыелма, ягъни 151,8 кг продукция (207 төргәк) алачак.

Җыелманың азык-төлек өлешенә тушенка, үсемлек мае, он, шикәр, карабодай, дөге һәм башка ярмалар, макарон, майонез, кетчуп керә. Акциянең беренче этабы белән чагыштырганда, продуктлар исемлеге 5 позициягә киңәйтелде, шул исәптән гаиләләрнең теләкләрен исәпкә алып (мәсәлән, тары һәм солы кисәкләре кертелгән).
Көнкүреш химиясе составына кер юу порошоклары, савыт-саба юу сыеклыклары, коры чистарткыч чара, каты һәм сыек сабын, шампуньнар керә.

Хәйрия җыелмалары алу өчен гаиләләр исемлеге Татарстан шәһәрләре һәм районнарының җирле үзидарә органнары тарафыннан төзелгән.

«Нәфис»БФ турында белешмә

«Нәфис» хәйрия фонды 2023 елның көзендә РФ Дәүләт Думасы депутаты Ирек Богуславский инициативасы белән оештырылган. Ул Фонд Советын җитәкли, аңа шулай ук Россиянең атказанган тренеры Владимир Алекно да керә. Фондның Попечительләр советы составында - «Нәфис Косметикс» АҖ генераль директоры Дина Лаврикова һәм «Казан май комбинаты» АҖ Директорлар советы рәисе Дмитрий Самаренкин.

«Нәфис» фондының хәйрия акцияләренә аның вәкилләре белән электрон почта аша элемтәгә кереп ярдәм итәргә мөмкин: bfnefis@yandex.ru.