Ога Павлова:»без сугышчыларыбызга йөрәк җылысын бирәбез"

2024 елның 16 октябре, чәршәмбе

Татарстан башкаласыннан махсус хәрби операция зонасына чираттагы гуманитар ярдәм партиясе китте. Йөкне «Казан»батальоны хәрбиләре алачак. Җибәрү составына тактик медицина рюкзаклары, чыгымлы медицина материаллары һәм кирәкле дарулар кергән, алар арасында - антибиотиклар, авыртуны баса торган, шокка каршы һәм канны туктата торган - һәм спорт инвентаре. Якташлар шулай ук сугышчылар өчен туган йортларыннан чәй һәм татлы күчтәнәчләр әзерләделәр. Йөкне микроавтобус алып барачак,ярдәмнең гомуми авырлыгы бер миллион сум тирәсе, – ике тоннага якын.

Аны озатуда Татарстаннан Россия Иҗтимагый палатасы әгъзасы, Татарстанда «Бердәм Россия» тарафдарларының төбәк советы әгъзасы Ога Павлова катнашты.

"Без табиблар, эвакуация төркемнәре, медицина батальоннары өчен 20 рюкзак сатып алдык. Биредә сугыш шартларында яраланган вакытта беренче ярдәм күрсәтү, зыян күрүчене эвакуацияләүгә әзерләү һәм аны медицина отрядына китерү өчен бөтен кирәкле әйбер бар. Шулай ук без хәрби-төкерек һәм экстремаль шартларда файдалану өчен билгеләнгән кеше канының төркемен һәм резусын экспресс-билгеләү өчен күп санлы медикаментлар һәм эшләнмәләр җыелмаларын җибәрәбез»,-дип сөйләде Павга Павлова.

Ул ассызыклаганча, бу гуманитар йөк берничә кешенең гомерен саклап калырга ярдәм итәчәк.

"Ярдәм әзерләүдә катнашучыларның барысына да рәхмәт белдерәсем килә. Болар - спорт һәм социаль проектлар дирекциясенең баш бухгалтеры Вера Маркухина, Дирекциянең спорт программасы һәм спорт сервислары департаменты җитәкчесе Александр Бабичева, Татарстан республикасында «ГТО» төбәк операторы җитәкчесе Эдуард Иванов, «Россия беренче ярдәм җәмгыяте» ҖЧҖнең Татарстан төбәк бүлеге рәисе урынбасары Александр Кардашев, Казан шәһәре Думасы депутаты Марсель Шәрәпов һәм «фронт ташучылары» хәйрия фонды», аның вәкилләре йөкне адресатка илтәчәк", - дип шәрехләде Ога Павлова.

Ул татарстанлылар хезмәт иткән частьләр белән даими элемтәдә торуын ассызыклады.

"Сугышчыларыбызга тапшырырга теләгән иң мөһиме-йөрәкләребез җылысы, мәхәббәтебез. Җиңү белән кайтыгыз, Татарстан Республикасы сезне көтә!"- дип нәтиҗә ясады Ога Павлова.

Аның сүзләренә караганда, «Казан» батальоны сугышчылары арасында профессиональ спортчылар, Танк биатлоны буенча дөнья чемпионнары һәм тәҗрибәле хоккейчылар бар. Шуңа күрә аларга спорт белән шөгыльләнү мөмкинлеген тәэмин итү бик мөһим.

«2022 елдан башлап даими нигездә без сугышчыларыбыз һәм Лисичанск һәм рубежныйда яшәүчеләр өчен гуманитар ярдәм җыю белән шөгыльләнәбез. Узган атнада ук безгә «Казан»батальоны өчен спорт инвентаре сатып алуга запрос килде. Буш вакытларында безнең көрәшчеләр шул исәптән спорт белән дә шөгыльләнәләр. Спорт - ул игътибарны читкә юнәлтү, сәламәтлекне саклау, көч һәм рухны ныгыту өчен менә дигән мөмкинлек», - дип белдерде Марсель Шәрәпов.

Көрәшчеләргә бокс җыелмалары, гер, гантель, скакалкалар һәм бадминтон уены өчен комплектлар тапшырылды.

Бу сәфәрдә йөкне «Бердәм Россия» активистлары - Веденск Бистәсе авыл җирлеге башлыгы Дмитрий Морозов, Борнаш авыл җирлеге башлыгы Сергей Бурукин һәм Куралово авыл җирлеге башлыгы Роман Тарасов озатып йөри.

"СВО вакытында бу җирлекләрнең башлыклары безнең сугышчыларга ярдәм күрсәтү белән шөгыльләнүче чын командага әверелде. Ике ел элек беренче гумконвой ЛХР дагы Сватово шәһәренә килде. Хәзерге вакытта яңа төбәкләргә йөрүләр саны 40 тан артып китте. Кагыйдә буларак, йөкләрне фуралар белән китерәбез», - дип шәрехләде Ога Павлова.