Татарстанда 100 эшкуар глэмпингны эшләтеп җибәрергә өйрәтәчәк, ә 10 команда бу сезонда ял итү урыннарын булдырачак

2021 елның 22 апреле, пәнҗешәмбе

26 апрельдә Татарстан Республикасында экотуризмны һәм ял итү объектларын үстерү буенча «Глэмпинг бизнес»белем бирү акселерациясе программасы старт ала. Программа эшкуарларга табигый территорияләрдә туризм, глэмпинглар белән идарә итү өлкәсендә кирәкле күнекмәләр алырга ярдәм итәчәк.
Программа рәсми ачылудан, 100 катнашучы өчен онлайн-укудан, 10 командага исәпләнгән акселерация программасының тренинг-тәэмин ителешеннән торачак. Программаның ачылышы һәм белем бирү модуленең беренче көне Татарстан Республикасы Милли китапханәсендә Пушкин ур., 86 адресы буенча узачак. Башлана 9: 00 сәгатьтә.
Ачылу тантанасында Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Наталия Фишман-Бекмамбетова, Татарстан Республикасының туризм буенча Дәүләт комитеты җитәкчесе Сергей Иванов, табигать территорияләрен һәм экотуризмны үстерү дирекциясе җитәкчесе Оксана Саргина, СИА генераль директоры урынбасары Ольга Захарова катнашачак.
Программаны ачуда шулай ук бизнесны оештыру тәҗрибәсе белән бөтен илдән глэмпингларга нигез салучылар һәм җитәкчеләр дә уртаклашачак: Жанна Кира, Россия глэмпинглары ассоциациясе президенты; Ирина Катигарова, «МОРЕЛЕСА» табигать-туристлык комплексына нигез салучы; «күк астында» глэмпинга нигез салучы Сергей Петров; «Урман»глэмпингының коммерция директоры Ирина Трибунская.
27 апрельдән башлап ай дәвамында iSpring онлайн-платформасында юридик аспектлар буенча кейсларны сайлап алу, глэмпинглар җибәрү, бизнес-проектлау, төзелеш, идарә итү һәм инвестицияләр җәлеп итү буенча 5 модульдән торган белем бирү курсы узачак. Онлайн-программада катнашырга эшкуарларны, муниципаль берәмлекләр вәкилләрен, инвесторлар һәм республикада ял итү урыннарын булдыру белән кызыксынучылар чакырыла.
2021 елда Татарстан территориясендә эшләтеп җибәрергә әзер булган 10 проект өчен акселерация программасы — трекерлар (эшкуарлар, консультантлар яки маркетинг, сату яки продукт-менеджменттагы экспертлар) белән индивидуаль консультацияләр сериясе, кейсларны сүтү һәм гамәлдәге глэмпельерлар белән эшләнмәләрне тапшыру буенча төркем сессияләре үткәреләчәк. Акселераторда 2021 елда Проектны тормышка ашыру өчен җир кишәрлеге яки милке булган һәм финанс мөмкинлекләре булган командалар катнаша ала.
Акселерация программасында тренерлар: Дарья Шамрай, керү туризмы буенча эксперт, 37 туркомпания трекеры; туристлык һәм территорияләрне үстерү өлкәсендә шәһәр һәм федераль проектларны эшләүче Антонина Дорогова; «Mossa " студиясе генераль директоры Игорь Булыгин. Брендинг һәм дизайн», брендинг һәм стратегия буенча әйдәп баручы белгеч; Ася Репрева, travel-проектларда Маркетинг коммуникацияләре буенча эксперт, Россия Глэмпинглары ассоциациясе эксперты; Ольга Майкопова, «Lifestyle Camping»маркетинг коммуникацияләр һәм глэмпингларга нигез салучы. Тренерлар һәр проектны үстерү буенча 5 индивидуаль консультация уздырачак, ә аннары катнашучылар аларны экспертлар каршында питчинг-сессиядә яклаячак.
Акселератордан соң катнашучылар табигый территорияләрне һәм экотуризмны үстерү дирекциясенә ярдәм алачаклар. Белгечләр глэмпинг проектларын эшләп бетерергә ярдәм итәчәкләр — методик тәкъдимнәр бирәчәкләр, түләүсез консультацияләр уздырачаклар һәм башкарма хакимият органнары белән эшләргә ярдәм итәчәкләр.
Белем бирү программасына теркәлү <url> сайтында бара http://ecotourism-rt.ru/education 23 апрельгә кадәр. Катнашу бушлай.
Белем бирү акселерация программасын оештыручы: «Татарстан Республикасы шәһәрләрен үстерү институты» фондының «табигый территорияләрне һәм экотуризмны үстерү дирекциясе»департаменты.
Оештыручылар: «Татарстан Республикасы туризмны үстерү үзәге» АКБО, Россия глэмпинглары ассоциациясе, ТурАкселератор.
Программа яңа проектларны үстерү буенча стратегик инициативалар агентлыгы (СИА) һәм Татарстан Республикасының туризм буенча Дәүләт комитеты ярдәмендә тормышка ашырыла.