Ильин көне

2021 елның 3 августы, сишәмбе

2 август көнне Печище авылында, олы бәйрәм-Ильин көне, Авыл көне үтте.

Авыл көне, Авыл көне кебек халык бәйрәмнәрен үткәрү матур традициягә әверелде. Бу дуслар, туганнар, авылдашлар белән очрашу өчен генә түгел, ә үзенең кече Ватаны белән элемтәсен саклап калу, авыл бәйрәмнәре традицияләрен яңарту өчен дә сәбәп. Авыл көне-бу бик яхшы авыл барлыкка килгән, туган авыл язмышы өчен җаваплылык эстафетасын кабул итәргә тиешле кешеләр бәйрәме.

Авыл мәдәният йорты янындагы ачык территориядә авыл халкы җыелды. Урамда татлы мамык, поп - тамыр, һава шарлары, уенчыклар һәм эчемлекләр сату җәелдерелгән. Бәйрәмдә һәркем күңеленә хуш килгән шөгыль таба алды. Нәниләр аквагримм китергән урынга һөҗүм иттеләр.

Бәйрәмдә авыл халкы адресына бик күп җылы сүзләр яңгырады. Печище авылы халкын һәм кунакларын котларга әтисе Владимир килгән иде. Катнашучыларны бәйрәм белән Югары Ослан районы хакимияте башлыгы урынбасары Сергей Осянин котлады. Аннары авыл халкын һәм кунакларын Печище авыл җирлеге башлыгы Леонтий Яковлев котлады һәм иң актив халыкка истәлекле бүләкләр һәм Рәхмәт хатлары тапшырды, шулай ук фермерларга терлек азыгы алу өчен сертификатлар тапшырды. Авыл һәм районның мәдәни тормышында актив катнашкан кешеләргә рәхмәт хатлары һәм истәлекле бүләкләр тапшырды.

Янка Купала музее директоры Римма Абызова, халыкны котлап, беренче сыйныф укучыларына бүләкләр тапшырды.

Котлау һәм рәхмәт сүзләре авылның озын гомерле кешеләре, зирәклеге һәм зирәклеге бергә яшәгән кешеләр адресына яңгырады, аларга истәлекле бүләкләр тапшырылды. Шулай ук яңа туган балаларның әти-әниләре һәм беренче сыйныф укучылары да бүләкләр белән билгеләп үтелде. «Үрнәк карап тоту йорты» табличкасы белән йорт хуҗабикәсе Фирдәүс Рябцова бүләкләнде.

Котлаулар концерт номерлары белән алмашынды. «Карахуҗа кызлары» һәм «Патрикеевские молодцы» ансамбльләре һәм Югары Осланнан «Грильяж» иҗади төркеме авыл халкын котларга килделәр. Печищиның яраткан «Калинушка»ансамбленнән башка булмады. Чыгыш ясаучыларны тамашачылар бик җылы каршы алды.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, бәйрәм яшьләр һәм балаларга гына түгел, өлкән яшьтәге кешеләргә дә күңеленә хуш килде. Күңелле һәм дәртле чара күңелле һәм җылы узды, һәм авыл халкына һәм кунакларга бик күп уңай эмоцияләр бүләк итте.