Минималь хезмәт хакы

2021 елның 22 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы җитештерүдәге бәхетсезлек очраклары нәтиҗәсендә зыян күргән хезмәткәрләр хакындагы мәгълүматларны публикацияләүне дәвам итә.

Минималь хезмәт хакы федераль законнарда билгеләнгән эш вакытының айлык нормасын эшләгән һәм тариф ставкасын (оклад) яки тарифсыз система буенча хезмәт өчен түләүне үз эченә алган хезмәт нормасын (хезмәт бурычларын) үтәгән хезмәткәргә түләүнең минималь суммасын, шулай ук 147 статьялар нигезендә җитештерелә торган өстәмә, өстәмәләр, өстәмәләр, премияләр һәм башка түләүләрне үз эченә ала., хезмәт килешүендә билгеләнгән эштән азат ителмичә вакытлыча булмаган хезмәткәрнең эш күләмен арттыру (вазыйфаларын башкару), 152 (дәрестән тыш эш өчен түләү), 153 (ял һәм эшләми торган бәйрәм көннәрендә хезмәт өчен түләү), 154 (төнге вакытта хезмәт өчен түләү).

Агымдагы елның II кварталында район башкарма комитетына салым хезмәтеннән кергән мәгълүматларга караганда, 14 оешма минималь хезмәт хакыннан түбәнрәк түли, алар барысы да комиссиягә карап тикшерү өчен чакырылачак. Эш бирүчеләр килмәгән очракта, мәгълүмат тиешле чаралар күрү өчен Татарстан Республикасы Дәүләт Хезмәт инспекциясенә һәм прокуратура органнарына җибәреләчәк.