Архив хәбәрләре. Бу кызык

2021 елның 23 ноябре, сишәмбе

СССРда лотереяләр үткәрү традициясе бай тарихка ия. Башта яшь Совет дәүләте лотерея белән көрәште.

Әмма инде кыска гына вакыттан соң хөкүмәт бу күренешне икенче яктан карады. Лотерея-ил бюджетына җитештерү куәтләрен кулланмыйча гына акча җыю мөмкинлеге ул. 1921 елда ук лотерея үткәрү рөхсәт ителә, аннан керемнәр ач торучыларга ярдәмгә килә.

Дәүләт-монополист. Лотерея билетлары бөтен Берлек буенча сатылды һәм шул рәвешле ил бюджетын стимуллаштырды. Лотерея билетлары «Союзпечать» системасы, шулай ук ваклап сату аша ирекле сатуга керде.

Югары Ослан районы да дәүләт лотереяләрендә катнашты. 1971 елның 30 декабрендә кабул ителгән «1972 елда акчалата-әйберләр лотереясы үткәрү турында»Югары Ослан районы депутатлар Советы Башкарма комитеты карары белән танышырга тәкъдим итәбез.