Мәйдан авылы бәйрәме

2022 елның 20 августы, шимбә

Славян халык календарендә алма коткаруы 19 августка туры килә. Бу бәйрәм урып-җыюның беренче бәйрәмнәренең берсе иде; ышанулар буенча, табигать җәйдән көзгә һәм кышка кадәр ачылган көн. Кичә Мәйдан авылында традицион бәйрәм узды. Авыл халкы җирлек башлыгы җитәкчелегендә алма белән сыйланып, шикәрле эчемлекләр таратып өстәлләр, самавырлы чәй өстәле оештырдылар. Һәр кунак өстәлләргә сыйланып, итле карабодай боткасы, алма белән бәлеш татып карый алды. Коргузадан атакай алмаларны яктыртты. Рус православие чиркәвендә алмаларны изгеләндерү традициясе беренче җимешләрнең фатихасы белән бәйле, алар кеше коткаручыга уңыш өчен рәхмәт белдерә, аннары хәерчеләргә һәм аз керемлеләргә тарата.

Рус фольклорындагы алма агачы уңдырышлылык, байлык һәм игелек символы иде. Ә алма тылсымлы үзенчәлекләргә ия булган, кешегә яшьлек, матурлык һәм сәламәтлек бүләк иткән. Җылы һәм уңайлы мәйданда "алма коткару" бәйрәме узды, традицияләрне һәм фольклор йолаларын үтәп, буыннан-буынга сакланырга һәм тапшырылырга тиеш