Пелагея Карягина 95-нче туган көнен билгеләп үтте

2022 елның 21 октябре, җомга

Озын гомерле ханымның җилкәләре артында озын, авыр гомер, әмма аның тормыш кәефенә көнләшеп кенә була.

Пелагея Карягина 95 ел билгеләп үтте. Юбилярны юбилее белән район башлыгы урынбасары Сергей Осянин котлады.

Күптән түгел генә Пелагея Михайловна 90 ел гомерен билгеләп үткән кебек. Ул вакытта район башлыгына 95 яшь тулуга кадәр яшәргә вәгъдә бирде, вәгъдәсен үтәп, киләчәккә оптимизм белән карый.

Җиңү көне алдыннан без Полина Михайловнада кунакта идек. Аның тормышы турында сөйләштеләр, өлкән яшьтәге хатын-кызның хәтере искиткеч, иң кечкенә детальләрне хәтерли. Эштән тыш, 14 яшьлек кыз берни дә күрмәгән. Барлык авырлыкларны да түзмичә кичердем.

- Мин тумышым белән Урман Морквашыннан. Гаиләбез зур - балаларыбыз тугыз кеше генә, авыр яшәдек. Мин 4 сыйныфны тәмамладым, укуга кадәр булмадым, иртә эшкә киттем һәм әниемә кечкенәләр белән ярдәм иттем. Ә сугыш башланды һәм балачагы тәмамланды, - ди Пелагея Михайловна. - Безгә эләкте. Яз башында безне күрше районга орлык алырга җибәргәннәрен хәтерлим. Кичкә генә барып җиттек, ашлык килеп чыкмады. Кире кайтыгыз. Төнлә ниндидер хәерле ханым янына торырга сорадылар. Ул безне ашатты, йокларга ятты. Иртән җыела башладылар, ә киез итекләр кипмәде, галош киеп барырга туры килде. Без юлда ныклап туңдык. Мин авырып киттем, янә эшкә: утын да йөрттем, вагоннар да төядем.

Ана тиф белән авырган очракны да оныта алмый. Ике абыйсы булган әти фронтта. Басулар күрше авылга фельдшер артыннан йөгерде, фельдшердан әнисен коткаруларын күз яшьләре белән үтенде. Аны Зөя хастаханәсенә алып китәләр. Эшен ташламый әнисе дә хастаханәдән 12 чакрым ераклыкта йөреп өлгерә. Бер көн эчендә шундый чакрымнар уратып алган идем, төнгә арыганлыктан аяктан егылып төштем. Ә бит анда тагын биш бала.

Әти белән абыйсы җиңү белән кайтты. Ә менә икенче абыйны көтмәгән. Аның соңгы хатыннан юллар Пелагея Михайловна әле дә хәтерли һәм аның өчен дога кыла.

- Аннан озак хатлар булмады, - дип искә ала озын гомерле кыз. - Ә менә весточка: «Әни, мин госпитальдә ятам, җәрәхәтем дәвалана, тиздән янә фронтка китәчәкмен. Мин үземне инде күрмәячәкмен. Мин сезнең барысын да кочакларга һәм безнең бакчадан алма алырга телим." Ул 1945 елның 14 апрелендә Австриядә үлде.

Сергей Осяниннан Россия Президенты открыткасын кабул иткәндә, Пелагея Михайловна Путинга рәхмәт, сәламәтлек һәм озын гомер сорый. Котлауларга җирлек башлыгы Раатерина Рәхмәтуллина, социаль яклау бүлеге консультанты Альбина Сельская, күп санлы туганнары кушылды.

- Әйе, миңа хәзер берни дә кирәкми, - дип тыйнак кына бүләкләрдән баш тарта тантанада гаепле кыз. - Юк, минем бер үтенечем бар: өйгә ничек су кертергә.

Пелагея Михайловнаның туганнары бу үтенеч белән җирлек башлыгына мөрәҗәгать иткәннәр инде. Җитәкчеләр кышка кадәр туганнары ярдәме белән ярдәм итәргә вәгъдә бирделәр.

- Сезне 100 яшегездә көтәм, - дип елмаеп сөйли туган авылы кызы. - Яшим әле, бигрәк тә суны үткәрергә вәгъдә иттеләр.

Без килербез, иң мөһиме сез, Пелагея Михайловна, вәгъдәне үтәгез!