Дөньякүләм “Татарча диктант” акциясе

2022 елның 25 ноябре, җомга

Дөнья күләмендә 6 ел рәттән «Татарча диктант» акциясе уза. Акциянең максаты – татар телендә хатасыз язарга өйрәтү, әдәби татар телен кулланучыларның даирәсен арттыру, туган телебезгә карата мәхәббәт уяту.
Бүгенге көннәрдә «Татарча диктант» акциясе Татарстан Республикасы, Россия һәм чит илләрдә яшәүче милләттәшләребезне берләштерә торган проектларның берсе. 2022 нче елда ул алтынчы тапкыр үткәрелде. Акция 28 илдә һәм Россиянең 40 тан артык төбәгендә яшәүче милләттәшләребез катнашында узды. Татарстан Республикасының барлык районнары һәм Казан шәһәренең югары уку йортлары әлеге чарага киң аудиторияне җәлеп итәр өчен күп көч куйдылар. Нәтиҗәдә «Татарча диктант» аудиториясе 10 тапкыр артты һәм 20 меңнән артык катнашучы җәлеп итте.
Югары Ослан районында акция 10 нчы октябрьдә 10 мәйданчыкта узды6
Куралово мәктәбе - 62 кеше;
Макыл мәктәбе - 40;
Югары Ослан мәктәбе - 66;
Югары Ослан гимназиясе - 81;
Октябрьский мәктәбе - 43;
Районның үзәк мәчете – 25;
Шеланга мәктәбе - 34;
Олы Мәми мәктәбе - 20;
Татар Борнашы мәктәбе – 24;
Матюшино мәктәбе - 19;
Печищи мәктәбе – 25.
Диктант нәтиҗәләрен 30 коннән соң код сүзен язып http://diktant.tatar  сайтына кереп белеп булачак.

Дәүләтшина Г.И., район координаторы