Пушкин теле дөньясына сәяхәт

2023 елның 6 июне, сишәмбе

2023 елның 6 июнендә безнең илдә рус теле көне билгеләп үтелә, аны шулай ук Россиянең Пушкин көне дип тә атыйлар.
Шагыйрьнең планетабызның барлык почмакларында диярлек үз табынучылары бар. Аның әкиятләре белән Без укырга өйрәнмичә таныша башлыйбыз. Инде күп еллар узды, әмма аның артыннан калдырган нәрсәләренең вакыты юк һәм күптән Үлемсез булып китте.
Бу көнне китапханә янындагы сквердагы район балалар һәм Үзәк китапханә хезмәткәрләре, Александр Сергеевич Пушкинның тууына 224 ел тулуга багышланган «Пушкин нон-стоп» республика акциясе кысаларында, Югары Ослан гимназиясенең мәктәп яны лагере өчен Пушкин квесты узу белән «Лукоморья буйлап сәяхәт» әдәби-уен сәгате үткәрделәр, шулай ук барлык теләүчеләр өчен китап күргәзмәсе һәм ачык күргәзмә эшләде микрофон, бөек шагыйрь иҗатыннан яраткан әсәрләреннән өзекләрне кычкырып укырга чакыра.
Китапханәчеләр балаларны уен шартлары белән таныштырдылар, маршрут кәгазен тараттылар һәм балалар сәяхәткә чыктылар. Һәр этапта балалар төрле биремнәр үтәгәннәр: тәртипне торгызганнар, катлаулы дүрт юллыкларны, аерым сүзләр буенча әкиятләрне, Александр Сергеевичның үз әкиятләрендә кулланган саннарын искә төшергәннәр, шулай ук филворд, кроссворд һәм шахвордны чишкәннәр. Бу эшне башкаргач, катнашучыларга сүзләр бирелә, ә квест ахырында төп фраза килеп чыга: «Әкият ялган, ә анда ишарә! Игелекле егетләргә сабак.
Пушкин әкиятләре акыллы, игелекле һәм гыйбрәтле. Һичшиксез, алар мәңге яшәячәк, һәм тагын бер яшь буын да аларда тәрбияләнәчәк. Безнең әдәби чараларыбыз балаларда шигъри сүз белән кызыксынуны үстерүгә ярдәм итәр һәм җәй буе мавыктыргыч укуга старт бирер дип ышанасы килә.