Иннополис шәһәренең тарихи-мәдәни киңлеккә интеграциясе

2024 елның 31 августы, шимбә

Республика көнендә, 30 августта, Татарстан Республикасы Югары Ослан районының Иннополис шәһәрендә ярминкә мәйданында .орийлар оештырылды.

17.00 сәгатьтә " Иннополис һәм тау ягы. Киләчәк шәһәре үсеше өчен локаль тарих мөмкинлекләре» темасына крайны өйрәнүче Марк Шишкин чыгыш ясады.

Дискуссия кысаларында Шәһәр халкына һәм Мэрия җитәкчеләренә Россия хәрби-тарихи җәмгыятенең Югары Ослан җирле бүлеге рәисе Сергей Осянин мөрәҗәгать итте.

Шәһәрнең тулы канлы үсеше, балаларны патриотик тәрбияләү өчен халыкның әйләнә-тирә тарихи-мәдәни мохиткә интеграциясе кирәк. Шәһәр топонимикасында турыдан-туры Иннополис төзелүгә бәйле яисә әлеге территориядәге мөһим тарихи вакыйгаларны чагылдыра торган мөһим тарихи вакыйгаларны чагылдыру беренче адым булырга мөмкин.

Шәһәрнең тарихы 2012 елның 22 июнендә Иннополис урамнарының берсенә дәгъва кылырга мөмкин булган кечкенә Елизаветино авылыннан башлана.

Нәкъ менә монда полковник Перт славен җитәкчелегендәге бишенче Кызыл Армиянең ак чех гаскәрләре белән каты сугышлары бара, монда революция һәм 1918 елның август-сентябрь айларында Казанны азат итү язмышы хәл ителә.

Шәһәр янында 1942 елның 16 декабрендә Пе-2 самолетын фронтка куганда һәлак булган Совет очучыларының туганнар кабере урнашкан.

#РВИО