июнь, 2016 ел
җомга

ТР ның 19.02.1992 года № 1448-ХII “Бәйрәм көннәре һәм истәлекле даталар” дигән Законның 1 нче маддәсе нигезендә 12 нче июнь барлык почта элемтәләре өчен ял көне булып санала.

Бүген Югары Осланга Чехия Республикасы делегациясе килде. Аның составында – Павел Филипека, Чехия Миноборонасының сугышта үлгәннәрне күмү бүлеге башлыгы; ТомашаЗипфела – хәрби атташе Чехиянең Мәскәүдәге Посолҗство вәкиле; Александр Жермелев -  “Сугыш мемориаллары” ассоциациясе бүлеге башлыгы;  Владимир Хорьков – РФ Хөкүмәте каршындагы Росвоенцентр бүлеге башлыгы.

2015 нче елның уртасында Шеланга клубы төзелешен дәүләт программасына кертүне планлаштырганнар иде. Әмма ул программа буенча башта 50 урынлы клублар төзүне алданрак планга куйдылар. Хыял хыял гына булып калды.

Агымдагы елда республика программаларыннан тыш урындагы бюджет хисабына датөзелешләр бара: Макыл һәм Шеланга балалар бакчалары – шундыйлардан.

Бүген Башкарма комитет җитәкчесе Л.Хәкимҗанов торак – коммунал түләүләр буенча бучычлар турында киңәшмә җыйды.

Бик удар темплар белән бара Макыл балалар бакчасындагы капиталь ремонт. Чөнки ООО «СтройГрад» подрядчиклары эшләрне 1 нче июльгә төгәлләргә дигән йөкләмә алганнар.

Районның Үзәк китапханәсендә татар халкы тарихына багышланган “Үткәннәрдән башка киләчәк юк” дигән китап күргәзмәсе эшли башлады.

Янга Юл халкы өчен бик куанычлы вакыйга – авылда яңа фельдшер-акушер пункты төзелү вакыйгасы булды.

“Бигрәк тә кызыклы китаплар” – шул исемдә район китапханәсе абониментында “хоррор” жанры китаплары парады ачылды.

Кичә Макыл авылының Спорт клубында лагерьга йөрүче балалар авыл яшьләре белән очрашты. Очрашу Халыкара дуслар көненә багышланган иде.