Мөһим җиңү!

2022 елның 25 мае, чәршәмбе

Кичә, 24 майда, Татарстан Республикасы территориясендә яшәүче халыкларның телләрен, гореф-гадәтләрен, мәдәниятләрен саклап калуга һәм үстерүгә юнәлдерелгән проектларны гамәлгә ашыру буенча муниципаль берәмлекләр арасында республика конкурсында җиңүчеләрнең булуы куанычлы хәбәр булды. Моңа кадәр «туган телләрне үстерүгә һәм саклауга безнең өлешебез» дигән мәкалә булды, анда Югары Ослан районының 3 белем бирү оешмасының әлеге конкурста катнашуы турында сөйләделәр.

500 000 сумлык грант алу өчен сайлап алу конкурсының икенче этабында катнашу өчен гаризаны Югары Осланның «Солнышко «балалар бакчасы - билингваль белем бирү буенча республика база мәйданчыгы (җитәкчесе) бирде. Г. Я. Насыйбуллина), «Югары Ослан гимназиясе» МБМУ (җит. З. Г. Айзатвафина) һәм Печищи мәктәбе (җит. Ел саен укучыларның 100% ы «Туган тел» буларак «татар теле» һәм «татар әдәбияты»фән өлкәсен сайлый. Әлеге белем бирү учреждениеләре соңгы 3 елда үткәрелгән чараларның сыйфатлы һәм сан ягыннан нәтиҗәлелеге нәтиҗәләре буенча, шул исәптән 2021 елда туган телләр һәм Халык бердәмлеге елын оештыру һәм үткәрү буенча да, шундый дәрәҗәгә лаек булдылар.

Һәм менә Җиңү! Алга таба ни булыр соң? "ГимназияСөйли"мәктәп радиостудиясе проекты кысаларында"гимназия базасында радиостудия оештыру планлаштырыла, анда һәр милләт укучысы үз халкының милли мәдәнияте элементлары белән радиопрограммалар төзүдә катнаша алачак. Проект балалар, педагоглар, шулай ук үз радиостудияләрен булдыру процессында катнашачак ата-аналар катнашында танып-белү, үстерү һәм этномәдәни чаралар комплексын үз эченә ала.

Радиостудия булу туган телләр буенча белем бирү программаларын уңышлы гамәлгә ашыру өчен генә түгел, ә туган телләрдә аралашу үсешенә, шулай ук гимназия укучыларының туган телләрен куллану диапазонын киңәйтүгә дә ярдәм итәчәк. Эфирга дүшәмбедән шимбәгә кадәр чыгу планлаштырыла. Радиостудияне урнаштыру өчен радиостудияне җиһазларга мөмкинлек бирә торган буш мәйдан бар.

Югары Осланның «Солнышко «балалар бакчасы» проектын тормышка ашыру мәктәпкәчә яшьтәге балаларның татар, рус һәм башка халыкларның мәдәнияте, көнкүреше, гореф-гадәтләре турында белемнәрен киңәйтү, балалар медиастудиясе эше аша телләрне саклау, үстерү һәм популярлаштыру өчен шартлар булдыруны күздә тота. Кояшкай.ги " мәктәпкәчә яшьтәге балалар өчен. Балалар белән укытучы-логопед, психолог, сәхнә образлары белән эш алып барылачак: болар барысы да балалар сөйләмен үстерүгә ярдәм итәчәк.

Проектның төп эчтәлеге чаралар һәм телетапшырулар комплексын үткәрүдән гыйбарәт:

1."Әбидә кунакта « -»әбидә кунакта".

2.«Алтын куллар « - »Алтын куллар".

3.«Балалар бакчасы тарихы « -»район балалар бакчасы һәм башка балалар бакчалары тарихы".

4.» Студиядә кунак « -» студиядә кунак " (авылның күренекле шәхесләре, әти-әниләре)...)

Эфирга октябрьдән май аена кадәр 15 минут вакыт аралыгында 2 тапшыру чыгачак. Телетапшыру кунаклары-өлкәннәр һәм балалар.
Тапшыруларны Югары Осланның «Солнышко" балалар бакчасы «Контактта»социаль челтәрендә трансляцияли. Барлыгы 500 кеше катнашты.

Проект бурычларын тормышка ашыруда уңышлар!

Дәүләтшина Г. И., Грант кысаларында проектлар җитәкчесе