Архив хәбәрләре. Бу кызык

2023 елның 6 июне, сишәмбе

Совет хөкүмәте токымлы совхозлар, дәүләт токымлы ат абзары һәм ГПР ( Госплемрассадник) булдыру, терлек токымнарын районлаштыру, күргәзмәләр оештыру, терлекчелек буенча фәнни учреждениеләр һәм уку йортлары булдыру буенча чаралар үткәрә.

Колхозлар һәм совхозлар оештырылганнан соң, башкарылган эш нәтиҗәсендә, токымлы терлекләр саны берничә тапкыр арта. Аз продуктлы терлекләрне югары сыйфатлы җитештерүчеләр белән катнаштыру нәтиҗәсендә, бер үк вакытта туклану һәм тоту яхшырган очракта, нәселле терлекләр саны арта.

Алар СССРда терлекләрне токымлы яхшырту эшендә төп рольне илнең барлык хуҗалыкларын нәсел продукциясе белән тәэмин итүче дәүләт нәсел бакчалары һәм нәсел совхозлары уйный.

Безнең район хуҗалыклары да алар ягында калмады, мәсәлән, югары җитештерү һәм икътисади күрсәткечләре белән билгеле булган Кураловский совхозы.

Югары Ослан муниципаль архивында 1956-1960 елларда Куралов совхозы фондында Архангель өлкәсенең Холмогорск дәүләт нәсел бакчасыннан, Кострома өлкәсенең «Караваево» нәсел совхозынан китерелгән югары токымлы үгезләр, сыерлар, атларның нәсел шаһитлыклары саклана.

Бу кызыклы документлар белән танышырга тәкъдим итәбез.